The Apostolic Nunciature and Apostolic Delegation

Address: 11 Mary Street, St. Clair, Port of Spain, Trinidad & Tobago
Mailing Address: P.O. Box 854, Port of Spain, Trinidad & Tobago
Tel: (1 – 868) 622–5009; 622–6359;
Fax: (1 – 868) 628–5457;
E–mail: apnuntt@googlemail.com

 

Apostolic Nuncio Archbishop Nicola GirasoliApostolic Nuncio: Archbishop Nicola Girasoli.
Archbishop of Egnazia Appula

Born: July 21, 1957
Ordained priest: June 15, 1980
Entered Diplomatic Service: May 10,1985
Countries served: Hungary, Belgium, USA, Argentina, Zambia, Malawi
Previous appointment: January 24, 2006 appointed Apostolic Nuncio to Zambia, and Malawi.
Secretary: Rev. Fr. Pavel Obiedzinski

 

 

Archbishop Thomas E GullicksonFormer Apostolic Nuncio and Apostolic Delegate Archbishop Thomas E Gullickson, Archbishop of Bomarzo, left the region in July 2011 for a new appointment in the Ukraine.

Born: August 14; 1950
Ordained priest: June 27, 1976
Entered Diplomatic Service: May 1,1985
Ordained Archbishop of Bomarzo: November 11, 2004

 

 

The following countries have established diplomatic relations with the Holy See:

  • Trinidad & Tobago (June 23, 1978)
  • Grenada (February 17, 1979)
  • Barbados (April 17, 1979)
  • Jamaica (July 20, 1979)
  • Bahamas (July 27, 1979)
  • Dominica (September 1, 1981)
  • Belize (March 9, 1983)
  • St. Lucia (September 1, 1984)
  • Antigua & Barbuda (December 15, 1986)
  • St. Vincent & the Grenadines (April 17, 1990)
  • Suriname (February 16, 1994)
  • Guyana (June 9, 1997)
  • St. Kitts/Nevis (July 19, 1999)

The Papal Representative to each of these territories is the Apostolic Nuncio who resides in Port of Spain, Trinidad & Tobago with the exception of Belize which deals with the Apostolic Nunciature in El Salvador.
The Apostolic Nuncio is also Apostolic Delegate to the Antilles. The Apostolic Delegation was erected on March 19, 1975.

SUCCESSION OF PAPAL REPRESENTATIVES

Apostolic Delegate to Haiti, Santo Domingo & Venezuela (including Antilles): 1874–1916

Apostolic Delegate to Haiti & Santo Domingo (including Antilles): June 7, 1917–March 19, 1975

Most Rev. Joseph Fietta, 1930–1936

Most Rev. Maurus Silvani, 1936–1942

Most Rev. Alfred Pacini, 1946–1949

Most Rev. Francisco Lardone, 1949–1953

Most Rev. Luigi Raimondi, 1953–1956

Most Rev. Domenico Enrici, 1958–1960

Most Rev. Giovanni Ferrofino, 1960–1965

Most Rev. Marie–Joseph Lemieux, 1966–1969

Most Rev. Luigi Barbarito, 1969–1975

Apostolic Delegate to the Antilles

Most Rev. Luigi Conti, 1975–1980

Apostolic Pro–Nuncio & Apostolic Delegate to the Antilles

Most Rev. Paul Tabet, 1980–1984

Most Rev. Manuel Monteiro de Castro, 1985–1990

Most Rev. Eugenio Sbarbaro, 1991-2000

Most Rev. Emil Paul Tscherrig, 2000-2004

Most Rev. Thomas E Gullickson, 2004-2011


DIPLOMATS ACCREDITED TO HOLY SEE FROM THE ANTILLES

Belize
Vacant, Ambassador Alexis Roberto Rosado, Chargé d’Affaires

Barbados
Peter P.K. Simmonds, Ambassador (Resident in UK)

Guyana
Laleshwar Kumar Narayan Singh, Ambassador (Resident in UK)

Jamaica
Mrs Marcia Gilbert-Roberts, Ambassador
Esmond Reid, Minister Counsellor

St. Lucia
Mr. Gilbert Chagoury, Ambassador
21 Bis Avenue d’Lena, 75116 Paris
Fax: (331) 4070 1891

Suriname
Vacant (Resident in Netherlands)
Ms. Nell J. Stadwijk-Kappel, Chargé d’Affaires

Trinidad & Tobago
Vacant, Ambassador
Ms. Susan N. Gordon, Chargé d’Affaires